Oficjalna strona Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

2004 – Ateny – O Igrzyskach

2004 – Ateny – O Igrzyskach2019-01-02T22:57:50+01:00

XII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w dniach 17-28 września w Atenach. Były to pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie organizowane na terenie Grecji.

W trakcie imprezy rywalizowano o 518 kompletów medali w 19 dyscyplinach sportu, z czego na Igrzyskach debiutowała piłka nożna 5-osobowa, przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących.  Dołączono również rywalizację kobiet w siatkówce na siedząco oraz judo.

Ze względu na kontrowersje, które na poprzednich Igrzyskach w Sydney wzbudził przebieg rywalizacji w koszykówce dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (a w szczególności wystawienie wielu w pełni sprawnych graczy w zwycięskiej reprezentacji Hiszpanii), ta dyscyplina została usunięta z programu Igrzysk. Do czasu wprowadzenia nowych, sprawiedliwych rozwiązań dotyczących klasyfikacji niepełnosprawności intelektualnej, tymczasowo zawieszono rywalizację w tych kategoriach startowych w sportach indywidualnych.

W trakcie ceremonii zakończenia zostały oficjalnie zaprezentowane nowe symbole ruchu paraolimpijskiego – flaga, prezentująca trzy znaki agito (łac. „Jestem w ruchu”) w kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym, oraz motto: Spirit in motion („Duch w ruchu”).

Polskę w Atenach reprezentowało 106 zawodników w 11 dyscyplinach, zdobywając 10 złotych, 25 srebrnych i 19 brązowych medali. Dało to nam 18 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Font Resize