Oficjalna strona Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

2000 – Sydney – O Igrzyskach

2000 – Sydney – O Igrzyskach2019-02-02T14:29:02+01:00

XII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w dniach 18-29 października 2000 roku w Sydney w Australii. Były to pierwsze w historii Igrzyska Paraolimpijskie organizowane na Antypodach.

W trakcie Igrzysk rywalizacja toczyła się o 550 kompletów medali w 19 dyscyplinach. Nową dyscypliną włączoną do programu paraolimpijskiego było rugby na wózkach – dziś uważane za jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu osób z niepełnosprawnością, wtedy dopiero rozpoczynało swoją drogę ku świetności.

Były to Igrzyska rekordowej na ówczesne czasy frekwencji na trybunach – w kasach wykupiono aż 1,2 miliona biletów! Ci, którzy chcieli zobaczyć transmisje poza Australią, po raz pierwszy w historii mogli ją zobaczyć za pośrednictwem Internetu – aby obejrzeć zmagania sportowców z niepełnosprawnością,  do serwisu We Media’s zalogowali się użytkownicy ze 103 krajów ze wszystkich stron świata. Transmisja internetowa objęła 100 godzin najważniejszych wydarzeń. Razem z relacjami telewizyjnymi dostępnymi w niektórych krajach transmisje dotarły do 300 mln widzów na całym świecie.

Polskę w Sydney reprezentowało 114 sportowców, którzy zdobyli 53 medale – 19 złotych, 22 srebrne i 12 brązowych. Dało to naszej kadrze 8. miejsce w klasyfikacji medalowej, w której zwyciężyli gospodarze Igrzysk, Australijczycy. Są to również ostatnie Igrzyska, na których wystąpił najbardziej dotychczas utytułowany polski paraolimpijczyk, Arkadiusz Pawłowski, zdobywając swój ostatni pływacki medal.

Font Resize